עיצוב יוקרתי ופרקטי לבית

בתכניות העיצוב בטלוויזיה עיצוב הבית נראה קל ופשוט. המעצב המוכשר נכנס לחדר, סוקר אותו במבט, ותוך דקה או שתיים יודע בדיוק כיצד לעצב אותו מחדש כך שיהיה פרקטי ושימושי לדרי הבית מצד אחד, וייראה כמו מיליון דולר מצד שני. אם גם אתם צפיתם עד היום בתכניות האלה בקנאה, ורציתם שיום יבוא וגם אתם תהיו מסוגלים להעניק לבית שלכם מראה מעוצב ופרקטי גם יחד – היום הזה הגיע. בלי להשקיע שנים ארוכות בלימודי עיצוב, ואפילו בלי הניסיון של המעצבים בתכניות בטלוויזיה, אם תעקבו אחר הטיפים הבאים, תוכלו להשיג את המראה הייחודי הזה גם לבית שלכם.

לכל חדר בבית אמור להיות שימוש ספציפי, ועיצוב פרקטי של הבית אמור לשקף זאת. חדר הילדים מיועד למשחקים, פינת האוכל לארוחות משפחתיות, הסלון או חדר המגורים לצפייה משותפת בטלוויזיה ולאירוח, וחדר השינה – כשמו כן הוא – לשינה. ייתכן שיש לכם חדרים נוספים בבית כמו חדר ארונות, חדר עבודה, חדר משחקים או מרפסות שירות, אבל גם לכל אחד מאלה יש ייעוד מוגדר מראש, או לפחות אמור להיות לו כזה. כאשר אתם מעצבים כל אחד מהחדרים בבית, חשבו על הייעוד שלו, ודאגו לכך שעיצוב החדר יהיה ממוקד כולו סביב שימוש זה.

חדר שמיועד לצפייה בטלוויזיה, למשל, חייב להיות מצויד בווילונות שיאפשרו את החשכת החדר ויצירת סביבה אידיאלית לצפייה. בחדר שבו הילדים אמורים לבלות את זמנם במשחקים וביצירה כדאי להשקיע בצבעי קיר הניתנים לשטיפה, כהכנה מוקדמת לכתמים וציורים על הקירות. בחדר העבודה, אל תוותרו על שולחן כתיבה מעץ מלא וכיסא מנהלים ארגונומי, שייתנו לכם תחושה שאתם נמצאים בחלל המיועד לעבודה בכל פעם שתתיישבו לשולחן.

אחרי שהחלטתם על הצד הפרקטי של עיצוב הבית, כלומר על הייעוד שאתם מייעדים לכל חדר, הגיע הזמן להתחיל לאבזר את החדרים. הכלל הראשון והחשוב ביותר הוא לא להגזים. ככל שתעמיסו יותר פריטים, אביזרים ורהיטים על כל אחד מחדרי הבית, מעוצבים ויוקרתיים ככל שיהיו, החדר בהכרח יהפוך לפחות פרקטי עבורכם. כשאתם בוחנים את החדר שברצונכם לעצב מחדש, נסו למשל  לנצל לטובתכם את התאורה הטבעית שבו במקום להתקין בו עוד ספוטים בתקרה, או לתפוס עוד פינה עם מנורה עומדת.

קל מאוד להיסחף כשמתחילים לחשוב על כל הדברים היפים והחמודים שאפשר לאבזר בהם את החדר או הבית. העולם מלא ברהיטים יפים ומעוצבים, הקטלוגים של החברות השונות מציעים אינספור פריטים כיפיים, ונדמה שרק השמיים הם הגבול. מחשבה על עיצוב פרקטי מחזירה אותנו מהשמיים אל הקרקע המוצקה, והחלק המשמעותי ביותר בעיצוב פרקטי הוא התקציב שלכם. אנשים רבים מגלים באמצע השיפוץ שפשוט נגמר להם הכסף, ומוצאים את עצמם עם חצי בית מעוצב ומסוגנן, והחצי השני? הוא מחכה לחיסכון הבא.

חנויות הרהיטים והאביזרים יודעות שתקציב יכול להיות בעייתי עבור קהל הלקוחות שלהם, בייחוד בימים אלה של גזרות כלכליות, ולכן יוצאות במבצעים רבים, ומציעות מגוון פריטים בטווח מחירים גדול במיוחד. נסו לחפש את המציאות – הפריטים שמחירם אינו גבוה באופן יחסי, אבל שבכל זאת מתאימים לקונספט שגיבשתם עבור החדר, משתלבים בו, ותורמים לייעוד של החדר. אל תתפשרו על חפצים מכוערים או כאלה שלחלוטין אינם משתלבים עם שאר הפריטים בחדר, רק בגלל המחיר. לפעמים שווה לחכות כמה שבועות עד למבצע סוף עונה, או לחרוש היטב את המודעות בעיתוני סוף השבוע בחיפוש אחר מבצעים קצרי מועד. כמו תמיד – גם כשאנו מנסים להגיע לעיצוב יוקרתי ופרקטי של הבית – הסבלנות משתלמת.