התאמת כיריים למטבח

התאמת כיריים למטבח הוא דבר שיש לעשות אותו בזמן שאתם מתכננים מטבח חדש בדירה או בבית חדשים, או כאשר אתם משפצים את המטבח ומחליפים אותו. התאמת כיריים מחייבת התחשבות במרחב הנתון של המטבח ובכל שאר האביזרים שיש להתאימם למטבח כמו: מקרר, תנור אפיה, מיקרוגל, מדיח כלים וכדומה. כיריים יש לתכנן להציב במקום מרכזי במטבח שמאפשר גישה נוחה לארונות המטבח השונים ולדלפק העבודה. במידת האפשר מומלץ לא להצמיד כיריים לקצה דלפק המטבח, אלא למקם אותם במקום מרכזי יותר עם שני משטחי עבודה משני צידי הכיריים. בנוסף, כיריים מתאימים נותנים אווירה של מטבחים יוקרתיים.

גודל ומידות

כיריים ניתן לבחור במגוון גדלים, אך כיריים סטנדרטיות הן בגודל של 60 X 60 ס”מ עם ארבע מבערים או חמישה (אחד באמצע). יש לחשב את גודל דלפק העבודה כולו כדי להיות בטוחים כי התאמת הכיריים תשאיר מספיק משטח עבודה לידו, ועדיף משני הצדדים. במטבחים קטנים ניתן להחליט על כיריים עם שני מבערים בלבד ברוחב של 30 ס”מ. כיריים אלה יחסכו לכם מקום עבודה על המשטח. כפתורי ההפעלה של הכיריים מגיעים או בצורה בולטת בצד הכיריים או בקצה הכיריים ליד שפת הדלפק. יש גם כיריים המופעלות על ידי חיישני נגיעה. אם אתם מעוניינים בכיריים המשולבות עם תנור אפייה יש לוודא כי יש מספיק מקום לכל המכלול בתכנון המטבח החדש שלכם וגם במקרה זה המידות הסטנדרטיות הן 60 X 60 ס”מ.

סוגים שונים של כיריים למטבח

ישנם כמה משטחים בסיסיים של כיריים למטבח ובינהם: משטח קראמי, משטח זכוכית ומשטח מתכת. סוג החומר מעיד גם על רמת העברת החום לכלים הממוקמים על הכיריים.

הסוגים העיקריים של כיריים הם:

  • כיריים הפועלים על גז – אלה כיריים סטנדרטיות המצויות ברוב הבתים בישראל, גם בגלל נוחות ההפעלה וגם בגלל החסכון באנרגייה. כיריים אלה יכולות להיות משולבות עם תנור אפייה והן מצריכות חיבור לגז בסמוך לכיריים.
  • כיריים הפועלות על חשמל – כיריים אלה נפוצות מאד בארצות הברית ולארץ נכנסו בשנים האחרונות. כיריים אלה הן בעלות משטח עבודה שטוח המתחמם עם גוף חימום חשמלי, וכפתורי הכיריים בולטים או שטוחים.
  • כיריים קראמיות – גם כיריים אלה שטוחות והחימום של המשטחים נעשה אף הוא על ידי מקור חשמלי, אך בשונה מכיריים חשמליות במקרה זה החימום נעשה באזור המבערים בלבד ויש חסכון בצריכת האנרגייה.
  • כיריים קראמיות עם מרכיב אינדוקציה – אלה דומות לכיריים חשמליות העובדות על חשמל אך כדי להפעיל אותן יש לרכוש סט סירים ומחבתות מיוחדים על מנת שיפעילו את המשטח המתחיל בפעולת החימום רק במגע עם כלי בעל חומר מיוחד. היתרון הגדול של סוג כיריים זה הוא שתהליך החימום מהיר מאד ונפסק באופן אוטומטי ברגע שמסירים את הסיר או את המחבת מהכיריים. הדבר תורם לחסכון ניכר בחשמל וגורם לבטחון מירבי במטבח, במיוחד בבתים עם ילדים קטנים.