ארונות בחדרי ילדים ונוער

חשיבותם והתאמתם לחדר: ארון קיר או קנוי?

עיצוב וריהוט של חדרי ילדים ונוער הוא מלאכה מורכבת: צריך לא רק להתאים בין כל הפרטים ולנסות לייצר עיצוב פונקציונלי ויפה, אלא גם לקלוע לטעמו של הילד או המתבגר שלכם – וזו לא תמיד משימה קלה. יש דברים שאנחנו לא רוצים לוותר עליהם, על אחרים אנחנו מוכנים להתפשר. ובתוך מגוון הבחירות שעלינו לעשות, יש כמה רהיטים גדולים שדורשים את תשומת לבנו, כמו מיטה, שולחן כתיבה וארון.

ארון הוא אחד הרהיטים החשובים ביותר בחדר הילדים. הוא תופס חלל לא קטן ולכן מראהו משפיע על מראה החדר, על המקום ועל הסידור של שאר הפריטים והרהיטים. מעבר לכך, הוא שימושי ביותר ומאפשר לנו לאחסן ביתר קלות אחוז ניכר מהחפצים של הילדים, וכמובן – אחוז ניכר מהבלגן הפוטנציאלי של החדר.

כמה טיפים להתאמת הארון לחדר

כשבוחרים ארון, חשוב לקחת בחשבון כמה פרטים טכניים. קודם כול הנפח והגודל: מה גודל החדר כולו, מה גובה התקרה, מה המגבלות של החלל וכו’. כדאי לנסות לתכנן מראש איך ייראה הארון בחדר ואיפה יעמוד כל פריט. למשל אם חשוב לנו שדווקא המיטה ו/או השולחן יעמדו ליד החלון, נשאר מקום מאוד מסוים להציב בו את הארון – ולכן יש לקחת בחשבון כמה שיותר נתונים ופרטים.

חשבו מראש גם על ייעוד הארון: מה הוא אמור לאחסן או לכלול? יש מי שזקוקים לארון משולב, שיאחסן בגדים, משחקים ופריטים נוספים. אחרים מעדיפים רק ארון בגדים – למשל כי הם מקצים מדפים או פריטי ריהוט אחרים לשאר החפצים. יש גם מי שמעוניינים ביחידת ריהוט משולבת – ארון ומדפים פתוחים. יחידה כזו מאפשרת גישה נוחה לחפצים ומשחקים הנמצאים בשימוש שוטף, ואחסון יעיל של בגדים וחפצים שמשתמשים בהם בתדירות נמוכה יותר.

כדאי לשקול גם נתוני כמו צבע, גימור, חומר הגלם. הארון צריך לא רק להשתלב היטב במראה החדר והפריטים הנכללים בו, אלא גם להיות איכותי. גם אם לא מדובר בפריט מעץ מלא, כדאי לוודא שיש עליו אחריות, שהוא יחזיק מעמד כמה שנים טובות, ושהוא יכול לאחסן ולהכיל את כל מה שאתם מועידים לו.

ארון קיר או ארון קנוי

הדילמה של ארון קיר מול ארון קנוי רלוונטית בעיקר למי שבונה בית ויכול לבחור אם לבנות את הארון כחלק מהחדר. לארון קיר יש כמה יתרונות בולטים. הוא אמנם תופס חלל לא מבוטל (ארונות קיר הם בדרך כלל גדולים מאוד, אך לא בהכרח), אבל החלל הזה אינו חלק מהמרחב המיידי של החדר. ארונות קיר לרוב תופסים מרחב נפרד, ולפעמים הם חדר קטן בפני עצמו. יתרון נוסף של ארון קיר הוא שאפשר לבנות אותו לגובה רב – עד התקרה – ולנצל כך חלל רב יותר לאחסון, מה שלא תמיד מתאפשר בארון קנוי.

מצד שני, יש מי שאוהבים יותר שליטה במראה החדר, ומעדיפים להיות מסוגלים “לשחק” עם מיקום הרהיטים. כשזה נוגע לילדים, אפשר לטעון שהטעם שלהם משתנה ומתחלף, ולכן כדאי לתת להם את האופציה הדינמית: להזיז חפצים ולשנות את מראה החדר מדי פרק זמן, בהתאם להעדפותיהם. אם מחליטים על ארון קנוי, מומלץ להימנע מבחירה בעיצוב מאופיין מדי: צבע ורוד עז יתאים לבתכם היום, אך לא בעוד שנתיים, וידיות בצורת גיבורי על ישמחו את ילדכם היום אך אולי יביכו אותו בהמשך. כך שמומלץ לבחור בסגנון ובעיצוב יפים וניטרליים.